Norsko na blind
a naše zkušenosti
s hledáním práce v Bergenu

Proč Norsko?

Tím, že pojedeme do Norska, jsme si byli jisti už při přestavbě dodávky. Krásná příroda a super platy. Prý stačí jen angličtina a sehnat si zde zaměstnání je jednoduché. Dokonce bych to, co jsem se dozvěděla, přirovnala k hledání práce na Zélandu. To je přece skvělé, ne? Ale je to tak?

Bergen a kempovaní v něm

První naše zastávka byla v Bergenu. Jeli jsme tam navštívit kamarády na výměnném pobytu a tak jsme si řekli, že to rovnou zkusíme i s prací. Hned první den nám zvedl náladu a namotivoval fakt, že stačil jeden telefonát, krátký pohovor a práce pro kluka na stavbě je tutovka. Mimochodem je květen 2019. 

Se mnou to byl už trochu oříšek. Zvláštností lidí žijících v Norsku je docela slušná ignorace snahy s nimi navázat kontakt. Jsem zvyklá, že je lepší o práci žádat osobně a i přesto, že se to snažím dělat i nadále, mám pocit, že tady už to vyšlo z módy. Nebo to sem nikdy nedošlo? Ať je to tak či tak nejčastější odpovědí bylo, že se žádá online (ať sleduji webové stránky hotelu) nebo že mají agenturu, která pro ně pracovníky vyhledává s tím, že tam ale můžu nechat svoje CV.  Teď už vím s naprostou jistotou, že norci to opravdu nedělají. Na co se zde zaměstnavatelé zaměřují jsou recenze z Norska a taky dávají na doporučení od známých. Do toho když nemáte ještě zařízené potřebné D-numbery, odvod daní (tax card), norskou banku nebo třeba nemáte norské číslo (bez ohledu na to, že jsme v Shengenu a na české číslo se volá zadarmo), se z Vás stane ze začátku tak trochu nezajímavá pracovní síla. Chce to vydržet a snažit se najít kontakty, kde se jen dá. 

 


A kempování v dodávce v Bergenu? Asi jsme měli štěstí, ale našli jsme hned první den místo, kde jsme nikomu nepřekáželi, poblíž bylo místo, kde jsme si mohli dopustit pitnou vodu a také byly v okolí obchody, kam jsme chodili na dumpster diving. Na finn.no jsme si sehnali levné jízdní kola, tak jsme mohli pohodlně dojíždět a objíždět centrum a úřady. Cena jízdenky na měsíc byla v roce 2019 cca 800 nok a jedno kolo nás vyšlo tak na pětistovku. Pokud by byl zájem o místo nebo o rady kam jsme chodili na dumpster, dejte nám vědět, rádi prozradíme.

Pracovní zkušenosti z Bergenu

Zkušenosti kluk: práce okamžitě, přes pracovní agenturu. Dobře placená, dobře placené přesčasy a dobrá komunikace. Práce s cizinci, majitel norek.

Zkušenosti holka: první práce v pracovní agentuře na on call. Práce uklízečky a pak stavení lešení. Poté se zhoršila komunikace a já si začala hledat něco jiného.

                                : druhá práce přes kamarádku, šlo o uklízení apartmánů pro Airbnb. Práce jen na pár hodin denně, neplacené přejezdy, úkolová mzda, každý večer jsem se přes appku dozvěděla, co mi čeká další den, jestli vůbec něco.

                                : Po 5 týdnech se mi ozvali z hotelu,  že jim někdo odpadl a mě chtějí jako náhradu. Bohužel to bylo v době, kdy jsme byli rozhodnutí Bergen opustit. Práce byla nabídnuta na sezónu s možností přesčasů. Bez bydlení. Práce byla nabídnuta s tím, že jsem měla zařízené již všechny formality

 

Zhodnocení

Klady Bergenu:

 • Je to druhé největší město takže na vyřízení všech náležitostí je to dobrá volba. Ne v každém městě to totiž lze.

 • Fungující fb skupiny čechů, slováků + existují zde i skupiny, kde se sdílí nabídky práce, nebo brigády

 • Mají krásný kopec Ulriken, odkud se dá i sletět (pro ty co rádi paragliding),v okolí dost jezer, pěkné centrum

 • Možnost dumpster diving, existuje I mapa na internetu,  kde je to možné

 

Mínusy Bergenu:

 • Déšť! Vše co se o Bergenu dočtete, je pravda.  

 • Víc pracovních nabídek = veliký počet lidí, kteří se na ně hlásí.

 • Málo míst na stání. Když jsme vyjeli za město na výlet, nebylo kde zaparkovat  (často soukromí pozemek a byli jsme vyhnáni)

 • Hned první den v práci mi ukradli kolo!

 • Mýtné brány ve městě a okolo něj.

Bergen je určitě město, které stojí za to navštívit, když už jedete okolo ať v dodávce a nebo ne. 

Určitě si vyjděte na Urliken, zkuste zaparkovat po cestě na kopci. Nahoře je placené parkoviště a poté parkoviště u hostelu, kde stát nemůžete.

Zmíněné kamarádky byly nadšené z výměnného pobytu v Bergenu, někdy mi až přišlo, že jsme mluvili úplně o jiném městě, když jsme si shrnovali zážitky. Takže zde můžeme vidět, že záleží na okolnostech, načasování, náhodách atd. Já jsem zde shrnula život v campervanu v Bergenu ze svých zkušeností. Za mě je sympatičtější myšlenka hledat si práci a místo na žití v dodávce mimo velké města a mimo mýtné brány.

Ps: zpětně, už s úsměvem, vzpomínám, jak jsem každé ráno jela do práce 6 km přes kopce, navíc proti větru a dešti a říkala si, že se nemůžu dočkat až to skončí a nastoupíme do kempu, uprostřed krásné přírody, ale o tom třeba příště.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top