Trondheim, Korsvika

Vanlife v trondheim

Město Trondheim

Trondheim je třetí největší město Norska, dříve byl nazýván Nidaros. Město, kde žije okolo 200 000 obyvatel, ale i tak připomíná spíše malé české městečko. Protéká jím řeka Nidelva a okolo ní najdeme typická norská dřevěná stavení. I když jste v centru města nepřijde Vám to tak. Ve městě je poměrně málo lidí, hodně cyklostezek a podél řeky se nacházejí parky, na pobřeží najdete promenády a také veřejnou pláž Korsviku!

Náš domov - pláž Korsvika

Korsvika, největší plus tohoto města (z hlediska camperlife). Toto místo jsme našli v aplikaci park4night, kde můžete najít inspiraci na to, kde většinou zadarmo přespat. Vzláště ve městě, kde jste poprvé se taková appka hodí. Nás zavedla na tuto malou kamennou pláž, kterou prochází pěší stezka. Nalevo do centra města napravo skrze lesoparky a zástavbu dál až na spot odkud se létá paragliding. Pro paraglidisty poznámka: cca 10 metrů od parkoviště je také oficiální startovačka.

 

Na tomto parkovišti může zaparkovat cca max 20 aut/campervanů. Během léta je toto místo plné jak přes den (lidí používají parkoviště kdy chodí pro své ratolesti do školky, která se zde nachází) tak přes noc,  kdy je místo plný nadšených majitelů campervanů. Další výhodou krom té, že zde můžete parkovat zadarmo je, že zde najdete dvě veřejné wc. Na těchto záchodech teče díky solárním panelům teplá voda, vysprchovat se tu ale nedá. Když je teplo můžete využít sprchu, která je na pláži. Za zmínku stojí ještě to, že pláž je natočená na západ, takže tu jde pozorovat krásné západy slunce.

Pokud byste se chtěli zdržet v Trondheim déle a už by Vám vadily pohledy kolemjdoucích, kteří si všimli, že jste zde déle než na pár dní doporučujeme přestěhovat se o kousek dál reps. kousek blíž k centru. Přesněji k pobřeží vedle horolezecké stěny UTE.NO. I zde najdete uvnitř budovy toalety, které lze použít i když nejste členy klubu. Jedinou nevýhodou je, že se musíte řídit otevírací dobou. I zde jsou krásné západy slunce. 


Pro vodu jsme si jezdili na oficiální campervanové parkoviště města Trondheim, cca 5 minut jízdy. Voda je tu dostupná ještě před vjezdem na parkoviště a je zdarma. Mají zde i velký kontajner na odpadky, ten ale také naleznete na Korsvice. Když bych měla srovnat toto parkoviště, které je celé z asfaltu, bez zeleně a bez výhledu s Korsvikou, která je krásná a zadarmo…. jediné mínus je, že Korsvika je bez elektřiny.

A co dumpster diving? Ano i tady to není nic nově objeveného. Dokonce mi kolegové vyprávěli o čtvrti Svartlamon, která si zakládá na tom, být alternativní a využívá recyklaci jak jen to jde. To jde ostatně vidět na budovách okolo, najdete zde hippie obchody, tzv. Čenžárny oblečení tak stylové hospůdky. V nejvyšší budobě v ulici, která je dřevěná a nejde přehlédnout se pořádají jednou týdně společné večeře z potravin z dumpster divingu a také zde najdete veřejnou lednici, kam můžete uložit potraviny, které nedokážete spotřebovat (jak z dumpsteru tak z domova) a chcete je nabídnout ostatním.

Práce v Trondheim

Pokud se Vám město zařeže pod kůži a rozhodnete se zde hledat si zaměstnání, tak už teď Vám držím palce. Jelikož je to stejně jako Tromso studentské město, většina nekvalifikovaných pozic je zavalena  zájemci z řad školských. A to doslova. Jako příklad uvedu pozici v hotelu 50 procent recepční + úklid (dost nezajímavá pozice bych řekla) a přihlásilo se 130 překvalifikovaných zájemců. Pozice jako prodavač ve sportu, 400 zájemců. Což je nemilé pro ty co nemluví norsky a opravdu shání práci jen na pár měsíců. Pokud necestujete sami mohlo by Vám stačit, když bude chodit do práce jen jeden, pak už jsou možnosti větší. Kluci si zde práci přes pracovní agentury – přes sezonu – najdou většinou do týdne. Mluvím o práci na stavbě. Já jsem zde pracovala v hotelu jako housekeeper, ale zaměstnání jsem našla dopředu a dosti náhodně. Vlastně mně doporučil pán v hotelu kde nebrali, ale znal mojí budoucí šéfovou. A s tím je třeba počítat, že práce se zde shání převážně přes své známé. Pokud hledáte na nav.no nebo na finn.no nebudte překvapení, že pozice jsou často 80 procentní, 50ti, 30ti ale najdou se i 18t procentní.

Shrnutí

Žití v Trondheim s dodávkou se nám zatím líbilo nejvíce. Celkem jsme na Korsvice a okolí strávili 4 měsíce v dodávce a poté jsem se na zimu přestěhovali do podnájmu. To, že se nám zde líbí je dáno určitě tím, že je to menší město. Jsou tu možnosti kde nechat auto a nestrávit hledáním půl dne. Pokud máte kola, tak je to úplný ideál. Pokud ne, ale chcete doporučuji fb stránku student´s market Trondheim, kde jsou v nabídce kola od pár stovek výš. Na kole se dostanete do půl hodiny z jedné strany města na druhou a ještě si užijete pohled na vrcholky hor na druhé straně fjordu. 

Ve městě najdete dva Fretexy. To jsou místní secondhandy, ve kterých najdete i oblečení tak nádobí či knížky. 

Výhodou je také fakt, že necelé dvě hodiny se nachází Švédsko, kam je dobré jezdit občas na nákupy. A to nejen alkoholu který je tam o polovinu levnější. Proslýchá se, že potraviny jsou tam chutnější…..

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top