Barcelona; shipyard

BARCELONA

Doprava

Do Barcelony jsme letěly z Prahy a úplně poprvé jsme využily služeb navazující letenky. To znamená, že jsme letěly Praha – Barcelona, Barcelona – Ibiza, Ibiza – Miláno, Miláno – Praha. Za tyto letenky jsem daly 2 000 Kč pro jednu osobu (na přelomu března a dubna) s malým příručním zavazadlem, který nás stálo cca 400 Kč navíc. Jenže to jsem si zaplatit musely, protože nízkonákladovky měly zadarmo jen zavazadlo s rozměry 20x25x45 cm. V tu dobu co jsme letenky kupovaly tyto společnosti akorát dostaly pokutu za tyto rozměry, ale ani pokuta nepomohla a je to tak dodnes co vím. 

Jelikož jsem byly v Barceloně jen přes víkend (dvě noci) rozhodly jsem se že si koupíme jízdenku T-10, která vycházela nejlépe. Bohužel jsem dnes zjistila, že tato jízdenka je již neplatná. Vlastně zůstala v mnoha ohledech stejná (je přestupní platí 75 minut, platí na 10 jízd a zůstává zachován i systém zón), bohužel není už přenosná. Dnes si můžete koupit jízdenku T-Casual pro jednu osobu, která stojí 11.35 euro. My jsem využily jízdy jen na letiště a zpět, jinak jsme po Barceloně chodily pěšky. Tak je jen na Vás jaký lístek se rozhodnete pořídit, ale asi i tak se vyplatí koupit T-Casual lítačku: cena jedné nepřestupní jízdenky je totiž 2.20 euro a když se potřebujete dostat na letiště zaplatíte za lístek 4.5 eček s tím, že tyto ceny jsou platné jen pro zónu 1 a tím se myslím centrum Barcelony a její nejbližší předměstí. 

A co že to tam na nás čeká na metro? 150 km tratí a 186 stanic, prý třikrát větší než v Praze, ale vše je suprově značené. Samotné metro najdete pod značením M v červeném poli a po sestupu do metra narazíte na velké mapy metra. Tak se není čeho bát, když budete vědět kam jedete, protáhněte jídzenku turniketem a ten vás pustí dovnitř a pak taky ven (pokud máte platnou jízdenku). 

Provozní doba metra je od pondělí do čtvrtka + státní svátky a soboty metro jezdí od 5:00 do půlnoci. Jen v pátek jezdí metro až do 2 hodin do rána. 

 

 

Ubytování

Na booking.com jsem si vybraly hostel, který splňoval naše požadavky a to být nedaleko centra města, být za pár kaček a také aby měl terasu na střeše. Bylo z čeho vybírat ale nakonec padlo rozhodnutí na No limit Grafitty hotel. Dvě noci nás vyšly na       54 euro pro dvě osoby.  Ubytko čistý, lidi mladý a příjemný jen co je dobrý vědět, vezměte si svůj zámeček na uzamčení batohů   a věcí, které s sebou nechcete nosit. Samozřejmě jde koupit kousek od ubytování, ale je to zbytečný ještě když jdete lowcost a podle mně to tam měly natažený právě proto, že tam směřovali hosti z hostelu. 

Co vidět

Mercat Fila de Bellcaire Els Encants je třípatrový bleší trh na který byste neměly chodit v párech, jakože holka + kluk. Je to na dýl, o to víc, když máte rádi staré věci a když přepočítáte ceny. No jéjda. Najdete tu jak nábytek, rámečky na obrázky, gramofonové desky, bižuterii, oblečení tak jídlo a dochucovadla a kufry a dlaždice atakdále. 

Otevírací doba je pondělí, středa, pátek a sobota a to od 9:00 od rána do 8:00 do večera. 

Adresa je Carrer de los Castillejos, 158, tož na googlu vás tam dovedou. Já jsem si tam koupila jen pro představu botasky za 4 eura a mám v plánu si tam v budoucnu zajet dodávkou a vykoupit to tam až si budu zařizovat bydlení. (takové překvápko pro tučíka).

První fotka: vyfocený strop trhu, střecha budovy je zlatá a zvláštně tvarovaná, podle toho lze také lehce najít.

 

 Sagrada familia, celým jménem Temple Expiatori de la Sagrada Família, dílo Antoniho Gaudí, které v překladu znamená Chrám Smíření zasvěcený Svaté rodině, je stále nedokončená římskokatolická bazilika, která je již zařazena na seznamu světového dědictví Unesco. Tato katedrála se základnou o rozměrech 110 metrů a výškou 170 metrů i s kopulí se začala stavět roku 1883 a stále ještě není hotová. Nyní je ale již otevřená veřejnosti a pokud máte zájem,vstupenky Vás vyjdou na 17 euro (30 let a výš), 15 euro (12 až 30 let) a děti do 11 let mají vstup zdarma. Pokud si chcete užít pohled na Barcelonu z vrchu, budete si muset ještě připlatit. Já dnes našla letenky (leden, 2020) za 59 euro, které zahrnují jak vstup do katedrály tak výhled vrchních pater, kam Vás doveze výtah.  Doporučuji koupit dopředu, celoročně je totiž katedrála v oblečení turistů. 

Osobní názor je, že stačí se projít v parku, který je okolo katedrály. I v březnu tam bylo lidí víc než dost. V parku je malé jezírko, lavičky a také pokud máte s sebou láhev, můžete si zde načepovat pitnou vodu. 

 

 

My jsme poté zamířily směrem od pláží nad Barcelonu, kde jsme si vyhlídly na mapce vyhlídku. Jmenovala se MUHBA Turó de la rovira (Mirador de les bateries) a byl z ní krásný výhled na celou Barcelonu. Na konci nás samozřejmě čekal kopec, ale nic strašného.  Jede tam i autobus, ale to je škoda. Proložit  pití vína pohybem ještě nikoho nikdy nezabilo, snad. Vyhlídek je tu ale více, žádný speciální důvod proč jsem zamířily zrovna na tuto nemáme. Ale kdybych se do Barcelony zas vrátila, určitě si tam zajdu zas. 

Adresa je Carrer de Maria Labernia a na fotce vidíme jak Sagradu Famílii, tak Hotel na pláži ve tvaru plachetnice alá Dubaj a také mrakodrap ve tvaru dilda, který byl náš orinetační bod, protože jsem vedle něj měly hostel a také v noci svítil barevně, tak se nedal moc přehlídnout.

 

Jelikož nám vyhládlo, vydaly jsme se na největší Food market v Barceloně a známí trh po celém světě Mercado de La Boqueria. Tržnice má otevřeno kromě neděle každý den od 8:00 do 8:30 večer a nachází se na největší a nejruštěnší ulici La Rambla. 

Můžete tu ochutnat snad všechno známé ovoce, které je již připravené a nakrájené na kousíčky, nebo si dát smoothie za jedno euro, olivy, koupit si pečivo, ryby, maso, koření. Prostě vše co chcete ochutnat a nebo si přivézt z dovolené jako suvenýr či dárek pro známé.  Jelikož je tu opravdu dost lidí, dávejte si pozor na batohy, nebudete jediní kteří si je budou chránit. Píše se to i o samotné ulici La Rambla, ale tady nám ani nepřišlo, že by bylo tolika lidí, ale je to určitě tím, že byl březen/duben. 

A jediné co jsme ještě nezmínily je pláž. Opalování a koupání. No jenže ono žádné koupání neproběhlo, sice v březnu svítí teplé sluníčko, ale do vody vlezly jen ti nejodváženější. Opalování by šlo, pokud zrovna nefouká vítr! Ale v tomhle se s Káč neshodneme. Ona se opalovala a já vedle ní seděla zahrabaná v nahřátém písku  v mikině a péřovce. A kde že se to vlastně dělo? Na Playa de La Barceloneta přece. Tato pláž se nachází kousek od hlavní třídy La Rambla. Když touto ulicí projdete dál v vodě, minete Kolumbův památník / Mirador de Colom (tento železný sloup, na kterém stojí socha Kryštofa váží 200 tun) dojdete k přístavu, kde se dáte po pobřeží směrem do leva a poté už přímo za nosem za hotelem zvaným W Barcelona, který se nedá přehhlédnout, jelikož je ve tvaru obří plachentnice. Jde o to, obejít celý přístav a dostat se k vodě, k plážím. 

 

Tyto cesty u pobřeží lemují pouliční prodejci a nabízejí vše od šátků, přes kabelky, brýle, boty, oblečení tak i elektroniku. Jak moc je to legální nevím, ale čas od času jsem některého viděly jak se narychlo balí a utíká před policií. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top