Budapest

BUDAPĚŠŤ

Jak se dopravit a jak jezdit po Budapešti

Do Budapešti se můžete vypravit vlakem, letecky a nebo autobusovou dopravou. Tu jsme zvolily my, protože vyšla nejlevněji. Jízdenky jsme koupily u společnosti Flixbus a jely jsme z Plzně až do Budapešti se 4 hodinovou přestávkou v Praze. 

 Za jízdenku na Flixbus jsme platily tam a zpět 830Kč/osoba (cena je počítána se 30% slevovým poukazem). V Budapešti jsme vystupovaly na autobusovém nádraží v parku Néplieget. Z tohoto nádraží se dá dobře dostat jak metrem tak autobusem do centra města. 

Jízdenky na městskou hromadnou dopravu jsme si koupily v podchodu metra v automatu. Zvolily jsme blok s 10ti jízdenkami za 2700 HUF (cca 220 Kč). 

Do Budapešti jsme přijely v sobotu, kdy metro nejezdí (po celý víkend). Paní v podchodu nás nasměrovala na autobus č. M3, který nás do centra zavezl. Vystoupily jsme na zastávce Deák Ferenc tér, která se nachází nejblíže u Széchenyiho řetězového mostu.

Po Budapešti jsem převážně jezdily metrem. Metro má 4 linky pojmenované M1, M2, M3 a M4 (žlutáčervenámodrá a zelená). Nejzajímavější je linka č. M1, která je 3. nejstarším metrem na světě a je nazývána Vasút (podzemní dráha).

Tímto spojem je dobré se vydat pokud máte v plánu zajet se podívat na Náměstí Hrdinů (zastávka Hősök tere). My jsme vystupovaly na zastávce Széchenyi fürdő, která se nachází uprostřed městského parku Városliget, nekaleko již zmiňovaného Náměstí Hrdinů. Cesta na náměstí nám trvala do 5ti minut. 

V síti Budapešťského metra jsou dvě přestupní stanice – Deák ferenc tér a Kalvin tér, u kterých platí, že cestující může přesednout na jinou linku a to bez označení nového jízdního lístku. 

Pokud budete chtít ušetřit, je možnost jezdit i načerno. Bohužel jsme nedohlédly, kam až se černý pasažér dostal a tím pádem Vám nemůžeme napsat, jestli je to dobrý nápad :).

 

Gastronomie

Nás nejvíce zajímalo, kde se zde najíst vegetariánsky a jak jsme později poznaly, nebyl to žádný problém. Největším gastro zážitkem byla návštěva Karavan – street food. Místo, které určitě stojí za to navštívit.

KARAVAN - street food

Nejlepší místo, kde jsme se najedly. Pěšky sem dojdete jak již ze zmiňované zastávky Deák Ferenc Tér, tak ze zastávky metra Astória či Bluha Lujza Tér (red line). Neuvěřitelně krásný food tracky, jenž nabízejí jak langoše, burgery, nudle, texmex tak i masové pokrmy. Za nás největší bomba food track Las vegans. Burgery na obrázku – mrkvový a houbový, každý vyšel do 140 Kč. 

Hold Utca Food Market

Místo,na které si vyhraďte pomalu celý den. Tento Food market má tři patra. V -1. patře se nachází supermarket a prodej ryb a nakládané zeleniny. V přízemí, kam při příchodu vstoupíte, najdete krámky s uzeninami, pečivem, zeleninou a ovocem, s pálivými papričkami a kořením. Doporučujeme nejdříve celé projít než si začnete něco kupovat, protože ceny se u jednotlivých prodejců liší a žádný systém jsme v tom nenašly. Do prvního patra zamiřte pokud jste hladový a chcete se najíst a také pokud byste si rádi odvezly nějaký ten suvenýr. My zde ochutnaly třeba tento klasický langoš se zakysanou smetanou a sýrem cca za 55 Kč…

Ke kávě jsem si vybraly domácí štrůdl o kterém musíme říct, že našemu českému šlape na paty a vybrat si můžete z mnoha druhů.

Dalším maďarským jídlem, které doporučujeme ochutnat byla plněná palačinka. My jsem si je objednaly v malém obchůdku cestou z Margaritina ostrova, místo bylo vybráno náhodně a hodnocení velký průměr. Palačinka se sýrem byla kupodivu jen palačinka se sýrem a ta špenátová byla i se sýrem :). Výběr je ale na Vás.

Točené maďarské pivo v místní hospůdce byl na večer skvělý výběr. Zajděte si také.

Jen pro upřesnění: Jestli patříte mezi ty, co jedí maso, je dobré si pamatovat že guláš, není v Maďarsku guláš ale gulášová polévka, takže pokud chcete guláš, objednejte si perkelt.  

Ubytování

Ubytování jsme hledaly na booking.com. Bohužel jsme tentokrát narazily a nabídka hostelu se podstatně lišila od nabídky bookingu. Napodruhé jsme se už strefily do černého a spaly v super hostelu, který Vám chceme i doporučit. 

ONE STEP HOSTEL

Hostel blízko centra města i břehů Dunaje. To je asi pravděpodobně také důvod proč mu naskákalo průměrné hodnocení okolo 6.0. Fotky měly na portálu booking.com moc pěkné, jenže  nebyly focené v bytě, kam jsme došly. Recepce alá stůl v kuchyni (prach se tam mísil s tabákem a marihuanou), v pokojích byly ubytováni sociálně slabší jedinci, zamykatelné skřínky se nezamykaly a na toalety jsme se ani jedna neodvážily. 

Jediné co hodnotíme kladně, byl fakt, že jsme za ubytování neplatily předem a podařilo se nám zaměstnance přemluvit (přes google překladač – hoši neuměli anglicky), aby peníze z účtu nestrhli. Stálo nás to láhev rumu. 

MANDALA HOSTEL

Druhý hostel, který jsme navštívily, naplnil přesně naše představy o tom, jak by to mělo vypadat. Obsluha byla moc milá, holčina, která zde pracovala, pocházela ze Skotska a zde si udělala jen takovou několika měsíční pauzu, mezi dalším cestováním. 

V hostelu byly dva obytné pokoje po 8mi lůžkách, dva dvoulůžkové pokoje, dvě koupelny a 3 toalety. Kuchyňka byla vybavená a velká. 

Hned ten večer jsme dostaly od ostatních nájemníků nabídku zúčastnit se koncertu, který se konal na břehu Dunaje. 

Za tento hostel jsme platily 40 Euro (pro dvě/2 noci). 

Co navštívit

Jelikož jsme byly v budapešti jen 4 dny, nestačily jsme navštívit všechny zajímavé místa, která stojí za prohlídku. Zde jsou pro Vaší inspiraci nej místa dle našeho přesvědčení….

Széchenyi lánchíd byl postavený  v letech 1839-1849 a byl to také první most spojující město Buda a Pešť. Tento most stráží na každé straně dva lvi, o kterých se traduje, že nemají jazyk. Pravdou je, že ho mají, jen není vidět z pohledu chodníku. Pokud půjdete přes most směrem k Budínu, zastavte se také na kruhovém náměstí Clark Adám tér, kde se nachází na předmostí maďarský nultý kilometrovník. Pokud jste romantické povahy, navštivte most také v noci. 

Buda Hill Funicular (lanovka vedoucí k Budínskému hradu) funguje od roku 1870. Nachází se za Széchenyi lánchíd pokud půjdete do Peště. Cesta lanovkou trvá přesně 63 vteřin a jízdenka na ní stojí okolo 70 Kč, podle aktuálního kurzu. Tato lanovka je 95 metrů dlouhá a sklon dráhy dosahuje přes 40 stupňů, v čemž spočívá její kouzlo spolu s dřevěnými kabinkami a výhledem na město a řeku Dunaj. 

Zahrady u Budínského hradu jsou další variantou jak se dostat od Széchenyi lánchíd k hradu, pokud se vydáte podél Dunaje do leva (vstup do zahrad do 500 m od mostu). V zahradách se nachází plno laviček, kde si můžete užít také krásný pohled na město. 

Budínský hrad ( maďarsky Budai Vár) a jeho hradby, tyčící se 48 metrů nad Dunajem jsou dominantou města. V okolí hradu naleznete průřez maďarským úměním, kulturou a historií od dávných dob, přes středověk až po současnost. Od roku 1987 se Budínský hrad stal součástí světového dědictví UNESCO. Budínský hrad je otevřený každý den včetně svátků.

Liberty Statue or Freedom Statue (socha svobody) je památník na kopci Gellért, jenž připomíná oběti, kteří položili svůj život za nezávislost a svobodu během druhé světové války. Tato bronzová socha, vysoká 14 metrů a držící palmový list, byla postavena roku 1947 a stojí na 26 metrů vysokém podstavci. 

Náměstí Hrdinů (maďarsky Hősök tere) pochází z roku 1926. Dominantou náměstí Hrdinů je památník Tisíciletí, který se nachází uprostřed náměstí. Na tomto památníku můžeme vidět sochu archanděla Gabriela a na podstavci dole 7 maďarských knížat včetně Arpáda. Za pomníkem stojí dva půlkruhy, na kterých stojí vždy sedm významných osob maďarských dějin.

Parlament (maďarsky Országház) je jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Nejde přehlédnout, pokud se vydáte na procházku okolo Dunajských břehů. Exteriér budovy byl navržen převážně v novogotickém slohu, ale například kupole je novorenesanční. Pokud zajdete i dovnitř čeká vás překrásný novorenesanční a novobarokní interiér. Toto místo doporučujeme navštívit také po setmění, budova je moc pěkně nasvícená. 

Margaretin ostrov (Margaret Island) jsme navštívily, protože jsem chtěly vyzkoušet místní lázně. Tyto lázně jsou nejlevnějšími lázněmi v Budapešti. Doporučujeme je navštívit pokud je teplo. Venkovní možnosti jsou o dost větší. 

Ostrov je 2,5 km dlouhý a přístup na něj je jak jinak než z Margaret Bridge. Nachází se na něm největší koupaliště v Budapešti, tenisový stadion, japonská zahrada i sportovní bazén. Dalším lákadlem proč tento ostrov navštívit je zpívající fontána, která se nachází na jeho začátku (cca 400 m od mostu). 

Margaret Bridge v jehož půlce lze sejít na Margaret Island. 

Hrad Vajdahunayd můžete navštívit např., pokud se vydáte pěšky z Náměstí Hrdinů do městského parku. Tento hrad byl původně postaven ze dřeva jako kulisa při tamních oslavách. U veřejnosti se ale stal tak oblíbený, že ho v letech 1904 – 1906 s použitím cihel přestavěli na trvalou stavbu.

Pokud máte rádi muzea, zavítejte do hradu. Muzeum je zde zdarma. V případě, že hrad navštívíte v neděli, můžete si užít také trhy, které se zde pravidelně konají. 

Boty na památku židovských obětí. Tento památník na břehu Dunaje je dílem sochaře Gyula Pauer. Ten zde ze železa vytvořil 60 párů bot, které umístil přesně na místo, kde došlo k masakru Židů. Zajímavostí také je, že každá bota byla vytvořená podle skutečné boty z roku 1940.
Památník se nachází nedaleko parlamentu (cca 400 m). 

St. Stephen’s Basilica (bazilika svatého Štěpána) je pojmenována a zasvěcena prvnímu maďarskému králi – králi Štěpánovi, který je považován za zakladatele maďarského státu. Tato bazilika je třetí největší stavbou v Maďarsku. 

Nejbližší zastávka je Bajcsy-Zsilinszky út, která je na lince žlutého metra (nejstarší dráha). My jsme došly pěšky z přestupní zastávky Deák Ferenc tér  (500 m).

Fast foodová tržnice Karaván. Nachází se na adrese: Budapest, Kazinczy u. 18, 1075 Hungary. Určitě stojí za navštívení. Více v článku o gastronomii v Budapešti.  

Noční Budapešť okouzlí nejednoho návštěvníka, běžte si to rozdat pod most. 😀

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top