Dubaj

DUBAJ

Takže já, Káča a Tami.  5 nocí. 

Dubaj, proč? Protože v ČR začíná zima, nám zbývá ještě pár dní dovolené a ceny letenek se daly najít okolo pěti tisíc. Dokonce si myslíme, že jet do Emirátů na zimu je nejlepší čas kdy tam vyrazit, protože v létě se teploty pohybují okolo 50 stupňů, což se nedá :).

A kde nejlépe kamarádky seznámit než ve městě, kterému přezdívají  “místo srazu”. 

Dubaj je hlavní město Spojených arabských emirátů a žije v něm skoro 3 milionů obyvatel. Město patří mezi jedno z nejbezpečnějších a patří mu hned několik prvenství:

  • Nejdelší vlakový systém na světě, který neřídí člověk.
  • Nejvyšší budova světa Burdž Chalífa (Burj Khalifa), vysoká 828 m.
  • Nejvýše položený výtah na světě (vyrobený v České republice).
  • Největší obchodní centrum Dubai Mall, přes 1200 obchodů, akvárium, zimní stadion, třípatrový vodopád.
  • Ostrov s největším ruským kolem světa 210 m.
  • Největší cukrárna na světě v Dubai Mall.
  • Nejluxusnější hotel světa Burdž Al Arab (Burj Al Arab) ve tvaru plachetnice.

Jak se dopravit a jezdit po Dubaji

Letenky jsme hledaly tak dva týdny a musí se počítat s tím, že se cena mění jak denně, tak se liší ráno a večer.

Nejlevnější letenky jsme našly přes portál momondo.cz a kupovaly na gotogate.com za 4700 Kč. Letěly jsme se společností Smartwings. 

Každá z nás měla v ceně již odbavené zavazadlo do 20 kg. Za co jsme rády, protože jsme s sebou mohly vzít dost jídla a alkoholu, který se v obchodech neprodává. Takže jsme díky tomu i dost ušetřily. Alkoholové nápoje si můžete vychutnat v baru nebo v hotelových restauracích. Ceny přesně nevíme, jen jsme se dočetly, že to není nic levného. 

Před letištěm jsme nasedly na autobus č. 43 a tím se vydaly k nejbližší zastávce metra Abu Baker (green line).  

Po Dubaji jsme se pohybovaly metrem, které je z převážné většiny spíše nadzemka. Místnímu metru patří prvenství nejmodernějšího plně automatizovaného metra otevřeného roku 2009. Na místě, kde očekáváte řidiče se můžete projet vy a užít si krásný výhled. Do tohoto vagónu smíte vstoupit pokud si zakoupíte zlatou NOL kartu.

My jsme zakoupily pro turisty nejvýhodnější, stříbrnou NOL kartu, za kterou jsme zaplatily 25 AED s tím, že cena karty je 6 AED, tím pádem nám zbyl kredit ve výši 19 AED. Kartu lze zakoupit na letišti v trafice (to jsme udělaly i my, protože jsme šly hned na autobus, kde kartu také potřebujete) a nebo přímo v metru v kabince před turniketem. Kartu jsme dobíjely v metru u okénka a lze dobít na jakoukoli Vámi zvolenou částku.

Pozor na automaty (také před turnikety), ve kterých jsme si kartu pokoušely dobít, bohužel jsme si zde omylem zakoupily celodenní jízdenku za 30 AED a když jsme se jí pokoušely vrátit, bylo nám vráceno pouze 20 AED, které jsme si nechaly rovnou dobít na naší NOL kartu.

Cena jedné jízdy je 3 – 7.5 AED, podle toho, jak dlouhá vaše cesta je (kolik zón projedete). Minimální kredit na kartě, aby vás pustila přes turnikety, je 7,50 AED. Karta se přikládá k turniketu vždy před vstupem do metra/vozu a také při výstupu z metra/vozu. My jsme první den kartu při výstupu z autobusu nepřiložily a strhly se nám zbytečně AED.

Metro je rozděleno do několika vagónů – přední vagón, jak jsme již napsaly, je určený pro držitele zlaté NOL karty. Dále je v soupravě vždy vagón určený pro ženy a matky s dětmi. Toto pravidlo se opravdu dodržuje, i když je souprava plná, muži si nedovolí vstoupit do vagónu k ženám.

Jak metro jezdí: ve všední den (sobota – čtvrtek) jezdí od 6:00 a.m. do 11:00 p.m., vyjjímkou je pátek, kdy jezdí až od 2:00 p.m.. Ve špičce si na metro počkáte 4 minuty jinak jezdí každých 10 minut.

Ubytování

Ubytování pro tři osoby na 5 dní vyjde v hotelu Sun and Sands hotel na 922 AED i s poplatky tj.  5760 Kč (cena samotných poplatků činí 1260 Kč). 

Sun and sands hotel

Hotel jsme hledaly přes Booking.com. Sun and sands jsme vybraly díky bazénu, který byl na střeše, kvůli nízké ceně s tím, že jsme chtěly samostatný pokoj s balkonem a také podle lokality (blízko stanice metra).

S ubytováním jsme byly spokojené (dvě lůžka + jedna přistýlka), každý den nám pokoj uklidily i obsluha na recepci byla fajn. Jediné co bychom vytkly je otevírací doba bazénu – od 9:00 a.m. do 5:00 a.m.. Poté se na střechu stále může, bar je otevřený déle, ale už se nevykoupete.

Každé ráno byl bazén čistý, pěkně ledový a vířivka připravená pro hosty. 

Gastronomie

Určitě bychom chtěly říct, že ušetříte, když budete mít nádobu na vodu. Po cestě na pláž budete potkávat tyhle kohoutky, kde je voda (chce koukat zda má filtr) pitná. Tankovaly jsem po zeptání, i u mešity a bez problému. 

Snídaly jsme většinou pohankovou kaši s ovocem, které jsme si dovezly. Měly jsme možnost připlatit si snídani v hotelu, ale cena by vyšla za pět nocí víc jak vstup na Burj Khalifa a tak jsem si řekly, že se zařídíme podle sebe. Svačina klasicky tyčinka :). 

Oběd jsem si snědly na pláži a byl ve stylu bageta zelenina a třeba tuňák.

A večeře…

První večer jsme si zajely do Dubaj souk (souk znamená trhy). Vystoupili jsme na Al Ras stanici metra – green line, která se nachází u Dubaj creek. Na tomto místě najdete jak největší trhy s kořením, tak i s oblečením a zlatem. My jsme prošly jen trhy s kořením, kde se dá určitě dobře nakoupit, ale chce to umět smlouvat a obrnit se před prodavači, kteří Vás nenechají si obchod projít o samotě.

Večeři jsme si daly v postranní uličce, kam nás pozvaly sami číšníci s tím, že tam můžeme jako ženy (fakt jsme nevěděly, protože restaurace, které jsme potkaly byly pouze muže). Foto pod textem. Objednaly jsme si 3x pšeničnou placku a 3x hlavní chod + nám donesly na stůl také balenou vodu, jejich čaj s kořením a salkem (masala tea), čerstvou zeleninu, jogurtový dresing a také směs ze žlutého hrachu. Tak jsme tak trochu očekávaly, kolik že to budeme platit? S velkou radostí jsme platily 49 AED (cca 310 Kč). Dobře, zaokrouhlily jsem to na padesát :).

Další večeři jsme si daly poblíž našeho ubytování u ulici Al Riga v části Deira (stará Dubaj) u zastávky metra Union Station (red + green lines). Po včerejší velké hostině jsem se rozhodly dát si pouze dvě jídla + tři přílohy. Pro tentokrát jsem si daly dvě vegetariánská jídla, dvakrát rýži a jednou placku. Celkem jsme platily 28 AED (cca 175 Kč). Doporučuji těm co chtějí ušetřit, objednávat si pouze placky, které jsou nejlevnější variantou přílohy – zde stála 1 AED (6.25 Kč) / rýže 6 AED (necelých 40 Kč).

Poslední restaurací kam jsem se vydaly byl “Najaf Restaurant“. A nemůžeme jinak než opět doporučit, vegenariánské jídlo nás stálo 7.5 AED (necelých 50 Kč) a placka opět 1 AED. Placku jsem zde dostaly parathu – je to placatý indický celozrnný chléb, mastnější a za nás i lepší.

Pokud budete chtít jít na večeři, určitě se nebojte zajít do odlehlejších uliček. Jídlo je tu levnější a tradičnější. Kdekoliv jsme byly, byly jsme jediné turistky. Vše nám moc chutnalo.

Před jídlem si nezapomeňte umýt ruce, vždy je v restauraci umyvadlo. 

Co vidět

Strávily jsme v Dubaji 5 dní. Myslíme si, že stačí k tomu, aby si člověk město prošel, podíval se na něj z výšky, vykoupal se, trochu se opálil a také se dobře najedl. 

Pro milovníky nakupování bych připočetla dva dny (dvě velká nákupní střediska). V Dubaj Mall se dá pěkně ztratit a tak nachodit víc km jak za celý den. Takže pokud tam budete mít namířeno, využijte spojovací chodby (s urychlovacími pásy), které do tohoto obchodu vedou již z metra. 

V Dubaji se používají elektrické zásuvky britského typu, proto je nutné pamatovat na příslušný adaptér. 

Do Dubaje nepotřebujete do 90 dní víza. Počítat se musí s dvouhodinovým časovým posunem.

Burj Khalifa

Tento mrakodrap byl postaven v letech 2004-2010. V mrakodrapu je 189 poschodí, přičemž 163 je využitelných. Ve spodních 37, z celkových 163 pater mrakodrapu, je umístěn po celém světě známý hotel Armani. Jinak se v budově nachází 1044 apartmánových bytů. 

V lednu 2011 byla ve 122. patře otevřena restaurace At.Mosphere, která se tak stala nejvýše umístěnou restaurací. V únoru 2011 byly v mrakodrapu Burj Khalifa slavnostně uvedeny do provozu dva automaty na zlato, kde si mohou zájemci pořídit zlaté cihly až do váhy jedné unce. 

Doporučujeme objednat předem, cena se výrazně liší. Rozdíl je také v čase, kdy chcete Burj Khalifu navštívit. My jsme se chtěly podívat na Dubaj ze 124. a 125. patra a rozhodly jsem se pro návštěvu po západu slunce. Prohlídku jsme bookovaly přes GetYourGuide.com na 6:30 p.m. a stálo nás to 855 Kč/osoba. Na místě Vás vstupenky mohou vyjít kolem 2.000 Kč. 

Dubaj Marina

Dubai Marina je moderní přístaviště při pobřeží Perského zálivu, které by se po dokončení mělo  stát největším přístavem světa. Jeho výstavba byla zahájena v roce 2003 a staví se zde v podstatě dodnes. 

Do Dubaj Mariny se dostanete například když pojedete červenou trasou metra až do zastávky Dubai Marina, nebo můžete využít tramvajovou linku Al Soufouh, se kterou jsme jely i my. Důvodem bylo, že jsme do Dubaj Mariny zamířily pěšky podél pobřeží od Burj Al Arab (cesta od hotelu k začátku tramvajové linky cca 2 hod).

Burj Al Arab

Jeden z nejluxusnějších hotelů na světě, známí taky jako Plachetnice se začal stavět roku 1994 a otevřen byl o 5 let později. Jeho základy nestojí na pevnině, ale na uměle vytvořeném ostrůvku asi 200 metrů od břehu moře u plážích čtvrtě Džumeira (Jumeirah – ano tak se to čte), s pevninou je spojen mostem. 

V hotelu je celkem 202 apartmá. Všechny tyto apartmány jsou dvoupatrové a nejlevnější pokoj zde vyjde na cca 1000 dolarů s tím, že pokud si zde zaplatíte spaní, dostanete i osobního sluhu.

Na pláži, která se nachází napravo od Hotelu jsme strávily pěkné odpoledne. Sice na této pláži bylo nejvíce lidí, co jsme zažily ale na druhou stranu jsem se bavily asijskými turisty, kteří si pláž užívali trochu jiným způsobem alá musíme si udělat památeční fotku. 

Mercato Beach – První pláž, kterou jsme navštívily. Náhodně jsem šli kolmo od metra a došly na tuto pláž, kde jsme byly skoro samy, voda byla čistá a mušle, kam se jen podíváte. Tuto pláž doporučujeme, pokud máte rádi klid. Poté jsem už nenašly žádnou, kde by bylo tak málo lidí.

La Mer – druhá námi navštívená pláž. Na pláži si můžete vypůjčit paddleboardy, vodní skůtry a různé nafukovací zvířata. Za pláží se nachází dá se říct nákupní centrum, lidí je tu už o poznání více, ale stále se to dá ještě vydržet. 

Mešita Jumeirah –  nachází se ve čtvrti Jumeirah, která je výstavní čtvrtí plnou honosných vil a dlouhých pláží. Nachází se zde asi nejznámější z dubajských mešit,Jumeirah, která je přístupná i nemuslimům. Nedaleko od ní, směrem k Sheikh Zayed Road, stojí krásně dekorovaná Íránská mešita

Hlavní třída v Dubaji, která má i  osm jízdních pruhů. Na této třídě jezdí nadzemka a lemuje jí mnoho mrakodrapů. 

Nám se líbilo každé místo, které jsme navštívily ať plánovaně či jsem se tam dostaly omylem. Fotka z místa, kterým jsme prošly, když jsme šly z pláže do Burj Khalify, která je nepřehlédnutelným orientačním bodem. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top