Italy, Beach

ITÁLIE

Letenky a doprava po Itálii

Itálie, přesněji Bari. Ani nevíme proč náš první letošní výlet padl zrovna na Itálii, každopádně to byl výborný nápad. Přístavní město Bari je hlavní město regionu Apulie a její provincie Bari, ležící na pobřeží Jaderského moře v jižní Itálii. Žije zde okolo 400 tisíc obyvatel. Po Neapoli je druhým největším městem v jižní Itálii 

Letenky z Prahy do Bari jsme kupovaly na portálu esky.cz. Letenky nás stály 1500 Kč i s poplatky. 

K letenkám jsem si připlácely jedno odbavené zavazadlo za které jsme dávaly 1400 Kč. Důvod je ten, že jsme nechtěly spát v hostech, ale v přírodě, takže jsme potřebovaly zabalit stan, spacáky, karimatky a teplejší oblečení. Tzn. cena pro jednu osobu za batoh a zpáteční letenku je 2 200 Kč.

Před letištěm jsme nasedly na autobus č. 16, který nás odvezl do centra města Bari. Další možností byl vlak, ten vycházel o něco dráž. Za autobus jsme platily hotovostí u řidiče.

Po Itálii jsme se přemisťovaly převážně vlakem. Vlakové koleje vedou podél větší části pobřeží. Jízdenky se kupují v automatech na stanicích a není to nic složitého, jenže se Vám může stát, že nefungují. Jestli se rozhodnete zaplatit ve vlaku je spíš na Vás. Ve většině souprav průvodčí jsou, jdou rozeznat na každé zastávce kde je vidět i kam nastupují. Pokud se jim chcete vyhnout a jedete např. jen tři zastávky a nechcete kupovat lístek, nastupte do vagonu, který je od nich nejdál. Nebyl to náš cíl, neplatit za dopravní prostředky, ale někdy jsme prostě lístek nestačily koupit.

Co je italská siesta jsme věděly, ale s fiestou (svátkem) jsme nepočítaly. Italské svátky z hlavy neznáme a že ani v neděli vlaky nejezdí jsme si na tabulích nevšimly. 

Každopádně je dobré si je předem zjistit. Nám se např. stalo, že jsme skoro po dvou hodinách na vlakovém nádraží v Arbelobello zjistily, že dnes vlak nepojede. Šly jsem tedy poprosit paní v kavárně, zda by nám nenašla jízdní řád autobusů (internet v mobilu jsme neměly záměrně). Paní byla ochotná, zjistila nám, že autobus směr Bari jede tak za 4 hodiny. Čekat se nám nechtělo a tak jsme šly pěšky do dalšího města Putignano. Tuto možnost nám sice lidé vymlouvaly, že to je nebezpečné, ale šlo se celkem dobře. Jen jeden úsek (pár km) byl úzký a ohraničený kamennými zídkami, tím pádem se špatně vyhýbalo projíždějícím autům. 

Gastronomie

Jelikož jsme výlet do Itálie pojaly “za kačku”, nemůžeme Vám tu vyprávět o skvělých chodech, specialitách a medůzách (jelikož jsme nemaso, tak bychom stejně nepovídaly), které si musíte zaručeně objednat. Můžeme Vám ale říct, že kafíčko zde mají výborné, baristi jsou ochotní a klidně Vám na požádání nabijí mobilní telefon i poradí s cestou. 

Jídlo jsme průběžně nakupovaly v supermarketech a samoobsluhách, které jsme potkaly po cestě. Ceny jsou podobné jako u nás. Nám bylo jedno, co budeme jíst, jestli bageta bude bílá nebo celozrnná, vybíraly jsem podle ceny. K tomu si nakoupily tavený sýr, který vydrží i pár dní, tvrdé sýry, tuňáky a zeleninu a ovoce. Voda zde vyjde na pár korun a víno koupíte taky za pár Euro. Nám chutnalo i když jsme vybíraly to nejlevnější. Díky tomu se nám podařilo ušetřit dost peněz, protože to co bychom zaplatily za jednu večeři v restauraci nám stačilo na cca 3 dny ve dvou. 

 

Kde spát a v čem

Najít si místo, kde by se dalo přespat, není v Itálii nijak složitý. My jsme přespávaly většinou na pláži, kde jsme si na útesech hledaly rovné kameny (Polignano de Mare, Molfeta, Trani, Giovinazzo – viz foto). 

V Alberobello jsem si našly na konci města opuštěnou travnatou zahradu, tak jsem si zde postavily i stan.

Na toto místo jsem se vrátily i z města Locorotondo, kam jsme jely další den na výlet a přespaly tu druhou noc. Vedle sadu, jak jsme později zjistily, se nacházel hřbitov – krásné místo s pitnou vodou. 

Na severu u města Siponto jsem potkaly i místní, kterým bylo jasné, že si hledáme místo na spaní a nenastal žádný problém. Ráno jsme si s nimi dokonce daly kávu, protože vlastnili menší restauraci, pěkně jsem si popovídali a dali nám mušle na památku. 

Co vidět

Itálie je moc krásná země a my se rozhodly okolí Bari projet/projít za 8 dní. Cestu jsme neměly rozmyšlenou do detailů, věděly jsem jen, že chceme co nejvíce zdržovat u vody a držet se hesla “no stress”. Myslím, že se nám to povedlo. 

Zde najdete jen krátký popis některých míst, které jsme navštívily. Myslíme si, že ať se vydáte v okolí Bari kamkoliv historii, dobré kávě a pěkným plážím se nevyhnete. 

My jsme zvolily trasu: Bari – Polignano a Mare – Monopoli – Alberobello – Locorotondo – Putignano – Molfeta – Bisceglie – Trani – Barletta – Manfredonia – Siponto – Foggia – Giovinazzo – Bari.

 

Foto dole promenáda v Bari

Naše cesta začala v Bari, odkud jsme dojely vlakem do Polignano a Mare (viz foto). Nachází s zde krásná pláž a my jsme zde i přespaly na konci města směr Bari. 

Pokračovaly jsem do města Monopoli. Toto město má krásné historické centrum, které stojí za to si projít. Na fotce katedrála Monopoli. Ve městě žije cca 50 000 obyvatel a město se nachází 45 km jižně od Bari. 

Další cíl bylo historické městečko Alberobello. V překladu znamená název města “krásný strom”. Žije zde bezmála 11 000 obyvatel. Zajímavostí města jsou domy zvané Trulli, které postavili tamní rolníci, přičemž střechy nejsou spojeny maltou ani žádným jiným spojovacím materiálem. 

Trani, město nacházející se cca 40 km severně od Bari. Žije zde přes 55 000 obyvatel a jeho dominantou je katedrála San Nicola Pellegrino vystavěná v letech 1150 až 1250.

Malfredonia. Město s moc pěknou písečnou pláži, kde jsem s poprvé i vykoupaly (duben) a nasbíraly si na památku mušle.

One Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top