Mallorca

MALLORCA

Letenky a půjčení auta na Mallorce

Letenky na Mallorcu jsou bezkonkurenčně nejlevnější z Berlína. Převážně odlítají z letiště Tegel a nebo Schönefeld. Letenky jdou nyní najít od dvou euro. My jsme v době odletu našly nejlevnější za 500 Kč (+200 Kč letištní poplatky) právě ze zmíněného Tegelu do Palma de Mallorca na portálu esky.cz. Zpáteční letenka za 700 Kč pro nás v té době byla levná a tak jsem se moc nerozmýšlely. V ceně jsme měly příruční batoh do 10 kg, který nám na týdenní výlet stačil. 

Do Berlína jsem se rozhodly jet Flixbusem. Odjezd z Plzně s přestupem v Praze. Tato jízdenka nás vyšla na 150 Kč/osoba (měly jsme 30% slevové vouchery). Dokonce se nám podařilo přemluvit řidiče, aby nás zavezli přímo na letiště. Ti souhlasili a nám tak odpadla 7 kilometrová noční cesta z autobusového nádraží na letiště. 

Na zpáteční cestu jsem využily služeb Student agency a to z důvodu odjezdů autobusů (nechtělo se nám čekat o 4 hod víc na Flixbus). Cena pro jednu byla 490 Kč. 

Dopředu jsem si zabookovaly auto na portálu rentalcars.com. Půjčovné na nissan micra (který měl najeto do 1000 km) na 6 dní bylo 500 Kč s tím, že k ceně se musí započítat ještě pojištění, které doporučujeme zaplatit až na místě u půjčovny*. Toto pojištění vyšlo na 71 Euro (1800 Kč) a ještě jsem musely zaplatit trochu nepochopitelný poplatek za to, že Vám auto půjčí s plnou nádrží – ten byl 27 Euro (688 Kč). Auto se vrací také s plnou nádrží.

Cena pronájmu auta celkem: 500 + 1800 + 688 = 2988/ 2 osoby = 1494 Kč na osobu

* A to z toho důvodu, že na místě Vás budou chtít přesvědčit o tom, že pojištění, které jsme si zaplatily na portálu rentalcars.com není dostatečné. Spočítají Vám, co vše do něj nespadá a budou se snažit vám např. přes různé příklady nahnat strach. Takže my jsme na poslední chvíli zaplatily pojištění od autopůjčovny a zpětně jsem volaly na portál rentalcars.com, že chceme pojištění u nich zrušit (v podmínkách byla tato možnost). Byla nám vrácena na účet celá částka pojištění a zaměstnanec byl moc fajn. Ale pro příště si tento stres odpustíme a auto pojistíme až na místě vypůjčení. 

Gastronomie

Stejně jako v Itálii jsem se snažily na jídle ušetřit a tak jsem jedly převážně jídlo zakoupené v supermarketech. Na letišty jsem si vzaly mapu Mallorky – zadarmo. Jsou zde zakreslené supermarkety Carrefour a Lidl. Největší nákup jsem udělali v Bari. 

Jak je z fotky zřejmé, nejčastěji jsme snídaly, obědvaly a večeřely bagetu se sýrem a zeleninu. Ceny potravin nejsou zas tak rozdílné od ČR. 1.5 l voda se zde prodává za euro a pár centů. Víno lze v přepočtu sehnat pod 100 Kč.  

Jak už to tak bývá, na čem jsme nešetřily byla káva. Denně jsme se jednou či vícekrát zastavily v kavárně. Káva zde vyjde na cca 50 Kč.  

Jak jsme spali a v čem

Pokud se také rozhodnete půjčit si na Mallorce auto, není podle nás zapotřebí utrácet i za ubytování. Míst, kde se dá přespat, je spousty. V případě deště jsme se rozhodly spát v autě, ale deštivé počasí nás naštěstí nepotkalo. 

 

Fotka z lesa u Dračího ostrova. Pozor si ale dejte na hmyz. Já, když jsem se ráno probudila, byla nateklá a napočítaly jsem skoro 50 komářích štípanců. Nevím proč (o tom zda je to fér se ani bavit nemusíme), ale poštípaná jsem byla pouze já. Každopádně nadšená jsem z toho nebyla a odpovídá tomu i fotodokumentace z cest. Takže repelent každopádně s sebou.

Druhou noc jsme přespaly v autě. Ano, už jsem se bála spát venku. Rozhodly jsem se přespat na severu ostrova u majáku Cap de Formentor. Podél cesty k majáku je několik parkovišť/odpočívadel a nebyly jsem jediné, které zde na noc zaparkovaly a přespaly. 

Třetí noc jsem spaly u majáku na východě ostrova. Zalíbilo se nám asi až třetí místo, ale to je na takovémto cestování dobré, že to je jedno. Nikam se nespěchá, někde se zůstane. Ráno nás probudili rybáři, kteří šli pod maják rybařit, ale asi i jim jsme nevadili, nikdo nás nevzbudil natož něco vytýkal. 

Předposlední noc jsem strávily na jihu ostrova u resortu Mhares Sea Club. Byl zde krásně vidět západ slunce a každých pět minut vzlétající letadlo z Bari. Po západě se místo vylidnilo a my si tak mohly otevřít naší večerní láhev vína.

Poslední noc jsme přespaly u kamarádů, kteří zde také byly na dovolené. Takže proč se nepřiprdelit ke známým a bydlet zadarmo, že? Hostel byl příjemný, majitelka zde nežila a byl za kačku, proto doporučujem- BHG Residencial Rustic Lau. 

Co vidět

Na Mallorce jsem strávily celkem 6 dní. Objely jsme jí z jihu přes západ a tak dokola. Myslíme si, že 6 dní je ideální, nejsme ten typ co si na pláž lehne ráno a večer vstane (teda Káč trochu jo, ale přizpůsobila se). Velké zklamání pro nás byly známé pláže jako Trenc nebo Playa de S´Agulla. Platí se vstup či parkovné a např. o víkendu, kdy se sem sjedou i místní je tzv. hlava na hlavě. Naopak co stojí za zmínku jsou krásné laguny s tyrkysovým mořem. Myslím, že to je důvod se sem někdy vrátit.

Na fotce dole Caleta de Portals Vells. Moc pěkné místo pro odpočinek a také pokud se budete chtít projít je možné vyjít si kopeček (na fotce v pravo), kde se Vám naskytne krásný výhled. 

Port d’Andratx městečko na jihozápadě pobřeží. Lehátka na pláži nás odradily od koupání, ale procházka po kopcích byla moc pěkná. 

Na západě naprosti Dračímu ostrovu. Na fotce lesopark, ve kterém jsme spaly. Na mapě označeno jako Punta Blanca.

Poblíž je městečko Sant Elm, kde jsme v místním přístavu posnídaly. Náhodou jsme zde objevily houfy medúz a s výhledem na Dračí ostrov můžeme jen doporučit. 

Na mapě zátoka s označením S´Algar.

Cestou podél západního hornatého pobřeží. Po cestě je několik pěkných vyhlídek, nějaké jsou značené a někdy stačí prostě jen zastavit a zjistit, že pěkný výhled je odkudkoliv. Doporučujeme zastavit se v městečku Valldemossa, které je postavené v kopcích a zdržuje se zde hodně umělců. 

Port de Sóller. Uprostřed západního pobřeží. U cesty lze zastavit na kávu s moc pěknou vyhlídkou na městečko u pláže a přilehlý přístav.

Čerstvá pomerančová šťáva a nebo pohledy?

Káč oblíbený výlet, teda spíš výšlap na vrchol Santuari del Puig de Maria poblíž města Pollenca trvající cca hodinu nahoru. Na kopci stojí klášter, který hlídají volně se pasoucí kozy, kočky a slepice. Tak kdyby jste šly nahoru, nezapomeňte pro ně dobroty.

Cap de Formentor. Určitě se zajeďte podívat na západ slunce, viz fotka dole. My jsme opodál i přespaly, jak jsme napsaly v článku o “ubytování”.

Lighthouse Capdepera u města Cala Gat na severovýchodě ostrova.

Na fotce přístav v městečku Porto Cristo. My jsme zde zastihly i víkendové trhy.

Cala Llombards jedna z mnoha navštívených lagun. Jsou značené na mapách. Cca 15 min od této laguny směrem k hlavnímu městu nalezneme Cala s’Almonia či Cala del moro.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top